ul. Generała Bema 23
(89) 762 16 50

Silne bohaterki, mroczne tajemnice

20250523 162826 min

W miniony piątek nasza biblioteka ponownie stała się miejscem pasjonujących rozmów o literaturze. Podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych uczestnicy omawiali dwie niezwykłe powieści: „Tajemnicę domu Helclów” Maryli Szymiczkowej oraz „Wyznania Frannie Langton” Sary Collins. Obie książki poruszyły czytelników i zainspirowały do żywej dyskusji – nie tylko ze względu na zbrodnie, które stanowią ich oś fabularną, ale również dzięki charyzmatycznym kobiecym bohaterkom i głębokiemu tłu społecznemu.

Najwięcej entuzjazmu wzbudziła postać Zofii Szczupaczyńskiej, bohaterki „Tajemnicy domu Helclów” – krakowskiej pani domu z ambicjami wykraczającymi daleko poza konwenanse epoki. Klubowicze byli zgodni, że jej inteligencja, przebojowość i cięty język czynią ją postacią absolutnie wyjątkową. Wielu uczestników przyznało, że chętnie zobaczyliby Zofię w kolejnych śledztwach i już planują sięgnięcie po dalsze tomy serii. Zachwyciło także oddanie klimatu XIX-wiecznego Krakowa – pełnego obyczajowych sztywnych ram, ale i społecznych napięć.

Z kolei „Wyznania Frannie Langton” okazały się lekturą mocniejszą w tonie, bardziej dramatyczną i poruszającą. Opowieść byłej niewolnicy, oskarżonej o brutalne morderstwo angielskiej arystokratki i jej męża, wywołała wiele emocji. Klubowicze zwrócili uwagę na gęsty, mroczny klimat powieści, warstwę psychologiczną i sposób, w jaki autorka ukazuje kwestie rasizmu, wykluczenia i kobiecej tożsamości w realiach XIX-wiecznej Anglii. Frannie została uznana za postać tragiczną, ale silną – kobietę walczącą o głos i prawdę o sobie.

Wspólnym mianownikiem obu powieści była rola kobiety w patriarchalnym społeczeństwie oraz próba przekroczenia ograniczeń narzucanych przez epokę. Uczestnicy spotkania docenili to, że obie autorki (lub w przypadku Maryli Szymiczkowej – duet autorów) oddały sprawiedliwość kobiecym doświadczeniom, jednocześnie tworząc wciągające, literacko dopracowane kryminały.

Spotkanie zakończyło się pełne inspiracji i literackich poleceń – a wielu klubowiczów zadeklarowało, że „Wyznania Frannie Langton” i „Tajemnica domu Helclów” na długo zostaną w ich pamięci.

Loga projektu - Dyskusyjnego Klubu Książki

Partnerzy

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Program Rozwoju Bibliotek
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytut Książki
Dyskusyjny Klub Książki
Biblioteka Narodowa