Biblioteka nieustannie poszerza swoje zbiory, dbając o to, by czytelnicy mieli dostęp do najnowszych i najciekawszych publikacji. Wypożyczalnia dla dorosłych przygotowała kolejną ofertę świeżych książek, które potrafią wzbudzić emocje, wciągnąć od pierwszych stron i zabrać w różnorodne literackie światy – od pełnych napięcia thrillerów, przez poruszające powieści obyczajowe, aż po rozbudowane sagi historyczne.
Tam, gdzie jest miejsce przy stole – Knedler Magda
Po dziesięciu latach życia z manipulującym i kontrolującym Krzysztofem Emilia nie ma przyjaciół i znajomych, a na wiecznie krytykującą matkę nie może liczyć. Gdy wstaje od wigilijnego stołu i wychodzi w cichą noc, wie, że do domu nie wróci.
Postanawia zacząć życie od nowa. Rozwija swoją działalność logopedyczną, wynajmuje pokój. Zaprzyjaźnia się z dopiero co poznanymi ludźmi: Andrzejem – samotnie opiekującym się córką, Tereską – która odeszła od męża, Arturem – o dramatycznej przeszłości, i paroma innymi Wrocławianami. Każde z nich ma jakąś opowieść, własną traumę do przeżycia i drogę do przebycia. Spragnieni uczuć i bliskości innych osób organizują comiesięczne spotkania nawiązujące do wigilii i… rozwiązują swoje problemy.
Krzysztof śledzi, osacza i nie odpuszcza. Czy Emilii uda się od niego uwolnić? Kim jest Aneta, jej nowa pacjentka? Kto rzucił cegłą w dom Artura? Dlaczego z rodziną to najlepiej tylko na zdjęciu?
Dwanaście miesięcy to długo czy krótko, by zmienić swoje życie?
„Zanim zapłonął świat. Saga krzemieniecka. Tom 1” – Sawicka Wioletta
Starsza schorowana kobieta, Alicja, otrzymuje z biblioteki książkę. Na jej kartach odnajduje Martę, przyjaciółkę sprzed siedemdziesięciu lat, z którą jako dziecko dzieliła we Wrocławiu powojenny los. Każda ocalała z innej pożogi. Marta z sowieckiej, Alicja z wołyńskiej. Wspomnienia prowadzą Alicję na Wołyń, do Krzemieńca, miasta pozornie spokojnego, ale już naznaczonego nadchodzącą katastrofą.
Krzemieniec na Wołyniu, lata trzydzieste XX wieku.
Helena Krzemieniecka, młoda, pewna siebie inżynier chemik, dąży do niezależności i zdobycia własnego miejsca w męskim świecie. Chce więcej, niż przewidziano dla kobiety jej czasów. Dlatego konsekwentnie odrzuca kolejnych kandydatów do małżeństwa, których wynajduje dla niej wychowana w dawnych ideałach matka. Wbrew rodzinie i konwenansom Helena zabiega o pieniądze na spełnienie swoich marzeń.
U jej boku stoją przyjaciele: Ukrainiec Dmytro oraz żydowskie małżeństwo Zuzanna i Szymon. Łączy ich przyjaźń silniejsza niż różnice narodowościowe, a także obietnica, że niezależnie od okoliczności zawsze będą mogli na siebie liczyć.
Tymczasem atmosfera na Wołyniu gęstnieje od nieufności, napięć polsko-ukraińskich i niechęci do Żydów. Do tej pory przemilczane konflikty ujawniają się nagle.
To opowieść o przedwojennych Kresach. O miłości, ambicji, marzeniach i świecie, który jeszcze nie wie, że za chwilę zapłonie.
Obsesja – Paris B.A.
Nic nie będzie miało znaczenia… kiedy cię zabiję. „Jakie to uczucie wiedzieć, że umrzesz? W głębi serca musisz sobie zdawać sprawę, że twoja śmierć jest nieuchronna. Czy obsesyjnie zastanawiasz się nad tym, jak to się stanie: czy użyje rąk, by odebrać ci oddech, czy noża, żeby wykrwawić cię na śmierć?”
Nell Masters jest przekonana, że ktoś ją śledzi. W drodze do pracy czuje na sobie czyjś wzrok, w biurze odbiera głuche telefony, pod drzwiami domu znajduje bukiet zwiędłych kwiatów – bez bileciku – od nieznanego nadawcy… Nell skrywa straszną tajemnicę – nie zdradziła jej ani swoim nielicznym przyjaciołom, ani mężczyźnie, którego kocha – ma więc powód, by oglądać się za siebie.
Dwanaście lat wcześniej, kiedy jeszcze nazywała się Elle Nugent, była świadkiem, jak studentka Bryony Sanders wsiadła do samochodu nieznajomego. Gdy dziewczyna została znaleziona martwa, Elle obsesyjnie poszukiwała sprawcy. Była przekonana, że zabójcą jest Brett Parker, mężczyzna, którego tego dnia widziała w pobliżu, Jej obsesja na punkcie Bretta doprowadziła do tragedii…
Teraz Nell próbuje przekonać samą siebie, że niepokojące uczucie bycia obserwowaną jest tylko wytworem wyobraźni. Bezskutecznie. Najwyraźniej ktoś odkrył jej nową tożsamość i próbuje ją ukarać za błędy przeszłości. Chyba że w grę wchodzi coś innego, bardziej złowieszczego?
„Jeśli kiedyś wrócimy” – Duenas Maria
W kolonialnej Algierii pewna kobieta pisze swoją historię od nowa
Cecilia Belmonte nie chce pamiętać imienia, którego używała w Hiszpanii. Jej młodzieńcza niewinność brutalnie się kończy, zanim dziewczyna zdążyła dojrzeć. Posługując się sfałszowanymi dokumentami, przedostaje się do Oranu, kosmopolitycznego portu w północnej Afryce, tętniącego życiem i pełnego emigrantów takich jak ona: uciekających przed wojną, nędzą i powracającymi wspomnieniami.
Cecilia ma jeden cel – przetrwać za wszelką cenę. Ciężko pracuje na plantacji i w pralni, jako pomoc domowa i robotnica w fabryce. Pragnienie lepszego życia popchnie ją jednak do kradzieży, a konsekwencje będą poważniejsze niż wyrok – stanie się w pełni zależna od wyjątkowo podłego człowieka. Czy kolejny raz zdoła się uwolnić i zacząć od nowa?
Jeśli kiedyś wrócimy to opowieść o trzech dekadach z życia kobiety mającej odwagę walczyć o siebie i o lepsze jutro. Cecilia nie tylko przeżyła kolonialny rozkwit i tragiczny koniec francuskiej Algierii, ale także musiała odnaleźć w sobie siłę, aby wciąż zaczynać na nowo i godzić się z utratą tego, co z wielkim wysiłkiem zdobyła.
Powyższe opisy pochodzą od wydawcy.
Galeria nowości























