ul. Generała Bema 23
(89) 762 16 50

Madera – wyspa wiecznej wiosny

_MG_3074

Na ostatnim w tym roku spotkaniu Klubu Podróżnika dokończyliśmy podróż po Maderze. Madera to jedna z najpiękniejszych wysp Oceanu Atlantyckiego, dlatego swoją opowieść nasza podróżniczka, Małgorzata Mycio, postanowiła podzielić na dwie części.

Pierwsze spotkanie z Maderą odbyło się 28 listopada i rozpoczęliśmy je od niezwykłych wschodów słońca, które wprawiają turystów na wsypie w zachwyt i napełniają niesamowitą ilością pozytywnej energii potrzebnej do odkrywania zakamarków wsypy.

Co prawda jesteśmy w stanie przejechać wyspę samochodem z jednego końca na drugi w około 1 godzinę i 30 minut, a rundkę dookoła zrobić w nieco ponad 3 godziny, ale Madera oferuje znacznie więcej, o czym mogliśmy dowiedzieć się z opowieści Małgorzaty i nie warto się ograniczać.

Stolicą Madery jest miejscowość Funchal, położona w południowej części wyspy i to od niej zaczęła się prezentacja. Nazwa stolicy pochodzi od kopru, który obficie porasta całą wyspę (po portugalsku koper to funcho).

_MG_3233

Jedną z ciekawostek nawiązujących do obecnych mistrzostw świata w piłce nożnej, o której opowiedziała Małgorzata to fakt, że portugalski piłkarz Cristiano Ronaldo jedna z najbardziej rozpoznawalnych osób na świecie urodził się na Maderze, na obrzeżach stolicy – Funchal.

Drugie spotkanie kończące podroż po Maderze odbyło się 12 grudnia i tym razem nasza podróżniczka skupiła się bardziej na walorach przyrodniczych, jakie oferuje wyspa dla zwiedzających ją turystów.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Madery, o której dowiedzieliśmy się podczas tego spotkania jest klif Cabo Girão – drugi, co do wielkości w Europie. Pierwszy znajduje się w Norwegii.

Zebrana publiczność miała okazję zobaczyć również w prezentacji lewady służące niegdyś głównie do transportowania wody deszczowej z północy na południe wyspy. Jest to niezwykłe osiągnięcie inżynierii XVI wieku, które za pomocą systemu śluz i kanałów pozwalało rolnikom nawadniać pola. Równolegle do Lewad powstawały ścieżki, które umożliwiały utrzymanie drożności tych mini kanałów. Dzisiaj ścieżki pełnią funkcję także turystyczną dostarczają wędrowcom niezapomnianych wrażeń, wijąc się przez całą wyspę.

Dziękujemy naszej przewodniczce za wycieczkę po Maderze bogatą w wiele interesujących opowieści i ciekawostek. Dziękujemy również uczestnikom za spotkanie i zapraszamy wszystkich na kolejne spotkania Klubu Podróżnika już nowym roku.

Partnerzy

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Program Rozwoju Bibliotek
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytut Książki
Dyskusyjny Klub Książki
Biblioteka Narodowa