ul. Generała Bema 23
(89) 762 16 50

Listy starego diabła do młodego – Rozmowy DKK na litewskim szlaku

dkk_litwa-98-min

Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych odbyło się w ramach wycieczki na Litwę. Było to niezapomniane i inspirujące wydarzenie dla wszystkich uczestników. Organizację tej podróży powierzono lokalnej sekcji Emerytów i Rencistów ZNP, którą prowadził Józef Chruszczyński. Pełni energii i entuzjazmu nasi klubowicze wyruszyli w podróż, aby odkryć piękno i kulturę Litwy.

Pierwszymi miejscowościami, które odwiedziliśmy po stronie litewskiej były Kalwaria i Wisztyniec. Obie te miejscowości są znane z bogatej historii i malowniczego krajobrazu.

dkk_litwa-16-min

Kompleks synagog w Kalwarii, to jedyny kompleks trzech synagog na Litwie, który wytrwał do naszych czasów, mający 200-letnią historię istnienia. Mogliśmy poczuć duchowe piękno tego miejsca i podziwiać zabytkowe budowle. Jako Dyskusyjny Klub Książki nie mogliśmy przejść obojętnie obok pomnika książki, który znajduje się tuż za historyczną stacją poczty konnej.

Wisztyniec z kolei jest urokliwym miasteczkiem, które słynie ze swoich zielonych terenów oraz pięknego czystego jeziora, które stanowi granicę między Litwą a Rosją. Spacerując po uliczkach, mogliśmy poczuć autentyczną atmosferę regionu i delektować się pięknem przyrody.

dkk_litwa-90-min

Podczas drogi powrotnej zatrzymaliśmy się na Trójstyku granic Polski, Litwy i Rosji. To historyczne miejsce, które przypomina o burzliwej przeszłości tych terenów. Urzekł nas stary dworzec kolejowy w Trakiszkach, który mieliśmy okazję zobaczyć. Był on świadkiem wielu wydarzeń historycznych i jest symbolem zmieniającej się tożsamości tych ziem.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był Puńsk, położony nad jeziorem Punia. To właśnie tutaj nasi klubowicze zorganizowali spotkanie DKK, podczas którego omawiali książkę „Listy starego diabła do młodego” ręki Clive S. Lewis’a. Dzieło to porusza poważne tematy w zabawny sposób. Lekkiej formie towarzyszy głęboka refleksja o prądach umysłowych epoki, ateizmie oraz wierze w obliczu wojny, cierpienia i niedoskonałości wspólnoty Kościoła. Książkowe diabły skupiają się na niełatwych relacjach kuszonego, zastawiają pułapki myślowe, podsycają złudzenia, a także pielęgnują pozornie błahe wady i słabości, które okazują się najbardziej niebezpieczne dla duszy człowieka.

Podczas dyskusji uczestnicy wcielili się w rolę krytyków literackich, analizując fabułę, postaci i główne tematy poruszone w książce. Każdy z klubowiczów miał okazję wyrazić swoje spostrzeżenia, przemyślenia i emocje związane z lekturą. Dyskusja była żywa i pełna różnorodnych perspektyw. Niestety co dobre szybko się kończy i trzeba było opuścić te piękne tereny.

DKK_loga_baner_2022-m

Partnerzy

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Program Rozwoju Bibliotek
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytut Książki
Dyskusyjny Klub Książki
Biblioteka Narodowa