ul. Generała Bema 23
(89) 762 16 50

Fiordy i Lofoty, czyli Perły Norwegii

10 lutego Klub Podróżnika gościł panią Klaudię Piątkowską, która opowiedziała nam o swojej podróży po norweskich fiordach i lofotach. Norwegia to różnorodny kraj, który ma wiele do zaoferowania dla turystów.

Jednym z pierwszych skojarzeń z Norwegią jest często zimno, jednak ten stereotyp nie zawsze wytrzymuje starcie z rzeczywistością. Klimat Norwegii jest łagodniejszy niż klimat innych miejsc leżących blisko bieguna ze względu na Prąd Zatokowy, który niesie ciepłe wody z Zatoki Meksykańskiej do Morza Norweskiego. Temperatura średnio nie odbiega od tej panującej w Polsce.

Miasta Norwegii swój urok zawdzięczają nie tylko pięknej norweskiej przyrodzie i malowniczym krajobrazom, ale również ciekawej i charakterystycznej architekturze. Hanzeatyckie miasto Bryggen zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Svalbard to miejsce niezwykłe, pełne dzikiej przyrody, spokojne i z niskim zagęszczeniem ludności.

Można zobaczyć tam wizytówkę Norwegii – przepiękne fiordy. Geirangerfjord to perełka wybrzeża Norwegii, prawdziwy król fiordów, zawinięty jest w literę S.

60% wyspy jest pokryte lodowcami, a Jostedalsbreen to największy lodowiec Europy – powierzchnia to 487km2, jego miąższość miejscami sięga 600m. Lodowiec wypełnia ponad połowę powierzchni Parku Narodowego Jostedalsbreen. Ramiona lodowca tworzą około 50 dolin.

695 metry n.p.m. to wysokość na jakiej zaczyna się niesamowita droga Norwegii – Droga Troli. 11 ostrych zakrętów, kamienny most nad wodospadem Stigfossen i 10% nachylenia. Nie brzmi to wcale strasznie, do momentu, gdy zza kolana drogi nie wyłoni się nam pierwszy autobus. A szerokości asfaltu jest jakby trochę za mało.

Trolltunga – kilkunastometrowy płaski głaz wisi 700m nad wijącym się jak wąż jeziorem. Uformowany przez lodowiec 10 000 lat temu stanowi główną atrakcję Norwegii, jedną z trudniej dostępnych i wymagających.

Jeśli wybieracie się do Norwegii samochodem, to jesteście szczęściarzami, bo będziecie mogli zapuścić się w miejsca, gdzie komunikacja rzadko dociera, w miejsca odludne lub oddalone.

Partnerzy

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Program Rozwoju Bibliotek
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytut Książki
Dyskusyjny Klub Książki
Biblioteka Narodowa