ul. Generała Bema 23
(89) 762 16 50

Dyskusyjny Klub Książki i z pozoru dwie różne książki

Na ostatnim spotkaniu DKK dla dorosłych spotkaliśmy się w restauracji Stodoła. Omawiane były dwie książki: „Chłopcy z paranzy” Roberto Saviano i „Pozdrawiam i przepraszam” Fredrik Backman. Obie książki wywołały duże emocje wśród klubowiczów. Z pozoru dwie różne, a jednak obie poruszały istotne problemy życia codziennego. Chociażby brak czasu poświęcanego dla własnego dziecka przez rodziców był szczególnie mocno zaznaczony.

Początkowo „Pozdrawiam i przepraszam” nie zapowiadało się ciekawie, trochę męczył styl autora. Świat przedstawiany w książce został oparty na bajkach opowiadanych Elsie przez babcię i przygodach kilkuletniej dziewczynki. Zgodnie stwierdziliśmy, że to właściwie byłaby książka dla dzieci… gdyby nie niektórzy bohaterowie: bluzgający taksówkarz, były żołnierz, uzależniona od alkoholu kobieta czy przeraźliwie czepiająca się wszystkich Britt-Marie. Wzruszająca i zabawna książka o przebaczaniu, żałobie, przyjaźni, miłości, macierzyństwie, akceptacji i wielu innych ważnych tematach pomijanych na co dzień. Napisana z perspektywy siedmioletniej dziewczynki, której cechą charakterystyczną jest wyjątkowa wnikliwość w postrzeganiu świata dorosłych i duża wrażliwość na krzywdę co nie podoba się innym.

Natomiast „Chłopcy z parazny” to ciekawa opowieść, która wprowadziła nas w brudny, mroczny, ale i pospolity włoski świat gangsterki. Autor w tej książce opisuje młodocianych gangsterów, którzy marzą o założeniu własnej paranzy (grupy mafijnej) i bawią się w dorosłych. Nie zobaczymy rycerskości u tych przestępców (bohaterów książki), to pokolenie – ”młodych wilczków”. Niestety w takim świecie nie ma dobrych zakończeń. Zgodnie stwierdziliśmy, że normalność przedstawiona w tej książce mocno nas niepokoi. Widzimy z jednej strony kult siły, bezwzględności, swoiście pojmowanej lojalności, z drugiej bezsilność rodziców, szkoły, z trzeciej jak ogromny wpływ mają WhatsApp, Facebook, YouTube czy gry konsolowe.

Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK 29 kwietnia o 17:00 w MBP Bartoszyce. Będziemy omawiać książki:

  • Rebeka, Daphne du Maurier
  • Bezgwiezdne Morze, Erin Morgenstern

Zapraszamy po książki do Mediateki, I piętro, MBP Bartoszyce ul. Bema 23.
Telefon: (89) 674 78 23,
E-mail: mediateka@mbpbartoszyce.pl

plakat dkk a3

Partnerzy

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Program Rozwoju Bibliotek
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytut Książki
Dyskusyjny Klub Książki
Biblioteka Narodowa