Dyskusyjne Kluby Książki jest to grupa osób, które spotykają się, aby porozmawiać o książkach. Do Klubu może należeć każdy, kto lubi czytać i chce rozmawiać o książkach. Uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych dyskusji literackich ani znać się na literaturze. Klubowicze czytają tę samą książkę i na spotkaniach dzielą się swoimi wrażeniami z przeczytanej lektury. Jest to okazja do poznawania nowych ludzi.
Kluby Książki (grupy czytelnicze) istnieją od 1926 r. i cieszą się ogromną popularnością w Wielkiej Brytanii. Z propozycją utworzenia klubu w naszym kraju wyszedł Instytut Książki oraz British Council.
Kluby działają przy bibliotekach stopnia wojewódzkiego, miejskiego, powiatowego i gminnego od kwietnia 2007. Ich pracę nadzorują koordynatorzy wojewódzcy z ramienia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. W ramach działalności Klubów odbywają się spotkania autorskie z pisarzami, których książki są czytane, z krytykami literackimi.
Program spotkań DKK w zależności od propozycji uczestników obejmuje:
– wymianę opinii o czytanych książkach,
– recenzje dla działu wydawnictw,
– spotkania z ludźmi wiedzy, kultury i sztuki.
Informacje i zgłoszenia dotyczące DKK można uzyskać :
Oddział dla Dzieci i Młodzieży MBP
ul. Bema 23, 11-200 Bartoszyce
tel. (89) 674 78 22
junior@wbp.olsztyn.pl