ul. Generała Bema 23
(89) 762 16 50

Dobre książki i kawa (DKK)

Żegnając lato przywitaliśmy nowy sezon spotkań DKK dla dorosłych. W zaprzyjaźnionym gronie mogliśmy porozmawiać o książkach otoczeni niesamowitym aromatem kawy. Nasze spotkanie odbyło się w kawiarni Kafka bartoszycka, gdzie oprócz degustacji pysznych kaw można było skusić się na coś słodkiego. Każdy uczestnik spotkania uzyskał szeroką wiedzę na temat rodzajów kawy oraz sposobów jej zaparzania. Miejsce jest tak cudownie klimatyczne, że na pewno tam wrócimy.

Pierwsze, powakacyjne spotkanie zaczęliśmy książką kultową i wyróżnioną Nagrodą Literacką Rady Nordyckiej, która uważana jest za klasykę współczesnej literatury norweskiej. Powieść Larsa Saabye Christensena – „Półbrat. To jedna z tych książek, których nie powinno się czytać żeby dowiedzieć się 'co będzie dalej’, ale by przeżywać z bohaterami to co ’ jest teraz’. Autor stawia przed czytelnikiem wiele pytań, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ilu czytelników, tyle punktów widzenia. Co do jednego wszyscy byli zgodni, że „Półbrat” to wciągająca od pierwszej strony, piękna, dramatyczna i momentami bardzo ujmująca historia.

Drugą omawianą książką podczas spotkania, a zarazem bardzo kontrowersyjną był „Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego” autorstwa Bożeny Aksamit i Piotra Głuchowskiego. Biografia dotyczy nie tylko człowieka w jej centrum, ale też całe zamieszanie, które wokół tej postaci przez lata powstawało. Ciężko czyta się takie książki, niemniej wszyscy powinniśmy poznać ciemną stronę życia księdza Henryka Jankowskiego. Na naszym spotkaniu wywołała dużo różnych emocji i zagorzałą dyskusję.

Kolejne spotkanie będzie wyjątkowe z dwóch powodów: będziemy gościć Pana Leszka Bakuna, autora regionalnej powieści „Bolcia” oraz uczcimy rok naszych wspólnych spotkań w klubie DKK dla dorosłych.

Partnerzy

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Program Rozwoju Bibliotek
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytut Książki
Dyskusyjny Klub Książki
Biblioteka Narodowa